Australia

Fakty

- Hymn: Advance Australia Fair

» Geograficzne

- Położenie: między 11° i 39° S i 113° i 153°E

- Powierzchnia: 7 686 850 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 22 343 203

- Gęstość zaludnienia : 2,8 os/km²

- Języki: angielski

» Ekonomiczne

- Waluta: Dolar australijski

» Klimat

- Strefa klimatyczna: podrównikowa, zwrotnikowa, podzwrotnikowa

- Opady: od 125 do 250 mm opadów

  Australia

  Jest najmniejszym kontynentem na Ziemi. Powierzchnia jaką zajmuje to 7,7 mln km2.

  Położony w całości na półkuli południowej. Wraz z archipelagami: Nowa Zelandia, Melanezja, Mikronezja i Polinezja stanowi odrębną część świata, kontynent Australię i Oceanię. Nie posiada stałego połączenia lądowego z żadnym innym kontynentem. Północne, zachodnie i południowe brzegi Australii oblewają wody Oceanu Indyjskiego, a wschodnie Oceanu Spokojnego.

  Najdalej na północ wysuniętą częścią kontynentu jest przylądek Jork w stanie Queesland, na południu przylądek Wilsona w Wiktorii. Do najdalej wysuniętej części kontynentu na wschód należy przylądek Byrona w Nowej Południowej Walii, a na zachód to przylądek Steep Point w Australii Zachodniej.

  Linia brzegowa Australii jest słabo rozwinięta. Dwa największe półwyspy Ziemia Arnhem i Jork znajdują się w części północnej kontynentu. Pomiędzy półwyspy wciskają się zatoki Kanpertaria i Wielka Zatoka Australijska. Największa wyspa to Tasmania. Australijska rzeźba terenu jest dość płaska średnia wysokość to 292 m.n.p.m. W paśmie Alp Australijskich najwyższym wzniesieniem jest Góra Kościuszki (2228 m.n.p.m) i jest to najwyższy szczyt kontynentu. Depresja jeziora Eyre jest najniższym punktem kontynentu i wynosi 12 m.p.p.m.

  Niziny w Australii ciągną się szerokim pasmem, w samym środku kontynentu, skąd pochodzi ich nazwa Niziny Wewnętrzne. Ograniczona jest od północy zatoką Karpentaria, a od południa wybrzeżem południowym, na którego obrzeżu wznoszą się tektonicznie ukształtowane Góry Flindersa. Na zachodniej części Niziny Wewnętrznej rozciąga się pasmo Wyżynne Zachodnioaustralijskie. Większość wyżyn australijskich ma pochodzenie wulkaniczne, tylko nieliczne w tym wyspa Tasmania- polodowcowe.

  Spora część kontynentu leży w strefie klimatu gorącego, kształtowanego przez udziały klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego. Część północna Australii znajduje się pod wpływem klimatu równikowego i wilgotnego. Wybrzeża obmywane wodami Prądu Wschodnioaustralijskiego zalewane są masami powietrza morskiego.

  Australia jest bardzo uboga w zasoby wodne. Część obszaru należy do zlewiska Oceanu Spokojnego, a część do Indyjskiego. Największą rzeką kontynentu jest Murray (2574 km) oraz jej dopływ rzeka Darling (2725 km). Największym australijskim jeziorem, mającym okresowy charakter, jest jezioro Eyre.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012